The 87th Academy Awards have been going down today, in case you managed to miss it (go you!) – it’s Hollywood’s night of nights, where the planet’s ultimate concentration of humans unashamedly classified as ‘WOULD’ gather under one roof. No business like show business.

The awards, as ever, honoured the absolute best of Hollywood, showcasing white all kinds of talent in the industry. Handing out the awards and sitting through the thing takes a blessed four hours of your day, and the ceremony shined a light on what Academy members considered to be the front-runners in each category.

But really, isn’t everyone who was nominated a winner today? Of course they bloody aren’t. This is fucking Hollywood. Get a grip.

Best Picture
went to Alejandro G. Iñárritu’s immersive epic, ‘Birdman’, because duh. ‘The Grand Budapest Hotel’ tied with ‘Birdman’ for the number of awards received (4) by dominating in the technical categories, bringing home Best Costume Design, Best Hair and Make Up, Best Original Score and Best Production Design. Those awards almost make up for Ralph Fiennes‘ heartbreaking Best lead actor snub. Still not over it, tbh.

All The Winners From The 2015 Academy Awards

After four Oscar nominations, Julianne Moore brought home the coveted Best Lead Actress gong, Eddie Redmayne took home Best Lead Actor for his portrayal of Stephen Hawking in ‘The Theory of Everything’, Patricia Arquette was recognised for her perfect performance in ‘Boyhood‘ (and nailed her acceptance speech), and JK Simmons well-deservedly took home Best Supporting Actor.

Mazel tov, beautiful people.

And the winners are…

Best Picture

“American Sniper”

“Boyhood” 

“The Grand Budapest Hotel” 

“The Imitation Game” 

“Selma”

“The Theory of Everything” 

“Whiplash”
WINNER: “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Lead Actor

Steve Carell in “Foxcatcher”

Bradley Cooper in “American Sniper”

Benedict Cumberbatch in “The Imitation Game”

Michael Keaton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

WINNER: Eddie Redmayne in “The Theory of Everything”

Best Supporting Actor

Robert Duvall in “The Judge”

Ethan Hawke in “Boyhood”

Edward Norton in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Mark Ruffalo in “Foxcatcher”

WINNER: J.K. Simmons in “Whiplash”

Best Lead Actress

Marion Cotillard in “Two Days, One Night”

Felicity Jones in “The Theory of Everything”

Rosamund Pike in “Gone Girl”

Reese Witherspoon in “Wild”
WINNER: Julianne Moore in “Still Alice”

Best Supporting Actress

Laura Dern in “Wild”

Keira Knightley in “The Imitation Game”

Emma Stone in “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Meryl Streep in “Into the Woods”
WINNER: Patricia Arquette in “Boyhood”

Best Animated Feature

“The Boxtrolls” 

“How to Train Your Dragon 2” 

“Song of the Sea”

“The Tale of the Princess Kaguya”
WINNER: Big Hero 6”

Best Adapted Screenplay

“American Sniper” Written by Jason Hall

“Inherent Vice” Written for the screen by Paul Thomas Anderson

“The Theory of Everything” Screenplay by Anthony McCarten

“Whiplash” Written by Damien Chazelle
WINNER:“The Imitation Game” Written by Graham Moore

Graham Moore’s incredibly brave Oscars acceptance speech has to be mentioned, here: “When I was sixteen, I tried to kill myself, because I felt weird, and I felt different, and I felt like I did not belong. So I would like for this moment to be for that kid out there who feels like she’s weird, or she’s different, or she doesn’t fit in anywhere. Yes you do – I promise you do. Stay weird, stay different, and then when it’s your turn, pass that message on.” Floored by that kind of bravery.

Best Original Screenplay

“Boyhood” Written by Richard Linklater

“Foxcatcher” Written by E. Max Frye and Dan Futterman

“The Grand Budapest Hotel” Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness

“Nightcrawler” Written by Dan Gilroy
WINNER: “Birdman
or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Written by Alejandro G.
Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo

Best Cinematography

“The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman

“Ida” Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski

“Mr. Turner” Dick Pope

“Unbroken” Roger Deakins
WINNER: “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Emmanuel Lubezki

Best Costume Design

“Inherent Vice” Mark Bridges

“Into the Woods” Colleen Atwood

“Maleficent” Anna B. Sheppard and Jane Clive

“Mr. Turner” Jacqueline Durran

WINNER: “The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero

Best Director

“Boyhood” Richard Linklater

“Foxcatcher” Bennett Miller

“The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson

“The Imitation Game” Morten Tyldum
WINNER: “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu

Best Documentary Feature

“Finding Vivian Maier” John Maloof and Charlie Siskel

“Last Days in Vietnam” Rory Kennedy and Keven McAlester

“The Salt of the Earth” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier

“Virunga” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
WINNER: “CitizenFour” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky

Best Documentary Short Subject

“Joanna” Aneta Kopacz

“Our Curse” Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki

“The Reaper (La Parka)” Gabriel Serra Arguello

“White Earth” J. Christian Jensen
WINNER: “Crisis Hotline: Veterans Press 1” Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry

Best Film Editing

“American Sniper” Joel Cox and Gary D. Roach

“Boyhood” Sandra Adair

“The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling

“The Imitation Game” William Goldenberg

WINNER: “Whiplash” Tom Cross

Best Foreign Language Film

“Leviathan” Russia

“Tangerines” Estonia

“Timbuktu” Mauritania

“Wild Tales” Argentina
WINNER: “Ida” Poland

Best Makeup and Hairstyling

“Foxcatcher” Bill Corso and Dennis Liddiard

“Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou and David White
WINNER: “The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon and Mark Coulier

Best Original Score

“The Imitation Game” Alexandre Desplat

“Interstellar” Hans Zimmer

“Mr. Turner” Gary Yershon

“The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson
WINNER: “The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat

Best Original Song

“Everything Is Awesome” from “The Lego Movie”

Music and Lyric by Shawn Patterson

“Grateful” from “Beyond the Lights”

Music and Lyric by Diane Warren

“I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell…I’ll Be Me”

Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond

“Lost Stars” from “Begin Again”

Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

WINNER: “Glory” from “Selma”

Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn

Best Production Design

“The Imitation Game” Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald

“Interstellar” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

“Into the Woods” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock

“Mr. Turner” Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts
WINNER: “The Grand Budapest Hotel” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock

Best Animated Short Film

“The Bigger Picture” Daisy Jacobs and Christopher Hees

“The Dam Keeper” Robert Kondo and Dice Tsutsumi

“Me and My Moulton” Torill Kove

“A Single Life” Joris Oprins

WINNER: “Feast” Patrick Osborne and Kristina Reed

Best Live Action Short Film

“Aya” Oded Binnun and Mihal Brezis

“Boogaloo and Graham” Michael Lennox and Ronan Blaney

“Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)” Hu Wei and Julien Féret

“Parvaneh” Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

WINNER: “The Phone Call” Mat Kirkby and James Lucas

Best Sound Editing

“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Martín Hernández and Aaron Glascock

“The Hobbit: The Battle of the Five Armies” Brent Burge and Jason Canovas

“Interstellar” Richard King

“Unbroken” Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro
WINNER: “American Sniper” Alan Robert Murray and Bub Asman

Best Sound Mixing

“American Sniper” John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin

“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga

“Interstellar” Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten

“Unbroken” Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee

WINNER: “Whiplash” Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Visual Effects

“Captain America: The Winter Soldier” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick

“Dawn of the Planet of the Apes” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist

“Guardians of the Galaxy” Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould

“X-Men: Days of Future Past” Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer
WINNER: “Interstellar” Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher

Lead image by Valerie Macon via Getty.