In times of crisis, human beings adapt, overcome, and survive. This comes in many different forms, like self-isolation and memes as a coping mechanism. For the Slovak president, Zuzana Čaputová, part of it means coordinating her outfits with her face masks as she goes about official business.

As a bit of background, Slovakia locked in a new government over the weekend amid the pandemic. This meant a lot of official signings and photographs in front of the nation’s press in Slovakia’s capital, Bratislava. As you’ll see below, all the pollies wore gloves and masks, the latter deemed unnecessary in Australia but you do you Slovakia. In previous public appearances, Čaputová wore an average surgical mask. Over the weekend, while accepting the resignation of the now former prime minister, Petra Pellegriniho, Čaputová debuted a burgundy mask to match her burgundy look.

View this post on Instagram

Dnes som prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho. Svoje funkcie ministri a ministerky prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi, v čase veľkých politických i spoločenských turbelencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve. Pozitívne hodnotím, že v čase, keď Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým dôležitým zmenám. Slovensko zaznamenalo stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda. Musela som však, zároveň, vyjadriť poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť, a tiež zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu. Ocenila som, ako premiér a ďalší ministri, ako členovia krízového štábu reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby s akou sme konfrontovaní. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že v kritickej situácii našiel premiér odstupujúcej vlády, Peter Pellegrini spoločnú reč s nastupujúcim premiérom Igorom Matovičom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom, tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela. #prezidentka #zuzanacaputova #nasaprezidentka #mojaprezidentka #peterpellegrini #demisa #slovensko #slovakia

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

Fun fact: Čaputová, who was elected in 2019, is the country’s first female head of state.

Now, I don’t know if the president is wearing a surgical mask dyed to match her daily look, or if she special-ordered a fabric mask or if she got her assistant to grab one off eBay. Either way, what a power move. It wasn’t just one mask either, because on the next day she wore another different coloured one. Not going to lie, this mask looks a lot more lush than the first one.

Behold.

According to Slovakia’s English-language newspaper, The Slovak Spectator, 185 people have tested positive to the coronavirus in the country as of March 22. The country has reported no deaths.

What I like to take away from Slovakia’s government affairs is that even if you didn’t know a single thing about the people in power, you could simply look at one of their recent group photos, point to the woman in the custom mask and say, “Her, she’s the one running the joint.”

If you think you may have coronavirus, either call your doctor (DON’T visit) or contact the national Coronavirus Health Information Hotline on 1800 020 080. If you’re struggling to breathe or experiencing a medical emergency, call 000. 

And please remember to wash your hands frequently (for at least 20 seconds) and keep at least 1.5 metres between you and those around you.
Image: AAP / EPA