TELEVISION. 

The old girl still has some life left in ‘er, and every now and again, Australia does a pretty grand job of pumping some top quality programming. 

It turns out we’re alright at honouring the best and brightest on the box too, and tonight’s 58th Logie Awards gave major props to some heavy hitters on the small screen. 

Waleed Aly took the top gong Gold Logie for their work on The Project, telling the audience he’d dedicated his win to others like him – with “unpronounceable names” – and that the night could mean perceptions of Aussie TV audiences are changing. 

 

His win means he may have stoked the unquestionable, unstoppable wrath of also-ran / permanent winner in our hearts, Lee Lin Chin. 

Actually, scratch that. She came through with a very honest response that speaks to the class of both of ’em.


In all honesty, nobody can deny the impact Aly has had on the Aussie media landscape in the past year. Congratulations.

Elsewhere, The Project as a whole was a massive bloody winner, nabbing the Best News Panel award, along with Aly’s solo effort as Best Presenter. 

Deborah Mailman also took her Logie haul up to four (!), snagging Most Outstanding Actress for her turn in Redfern Now: Promise Me. 

Mainstay Noni Hazlehurst was inducted into the Hall of Fame, delivering a wide-ranging speech that called for empathy towards refugees, more loving programming for kids, and gender equality – understandably, considering she’s only the second female to be inducted since 1984. 

Now, behold, the list of all the winners. Witness it. WITNESS IT:

Gold Logie


Best Personality On Australian TV

Carrie Bickmore – The Project
Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries
Grant Denyer – Family Feud / The Great Australian Spelling Bee
Lee Lin Chin – SBS World News / The Feed
Scott Cam – The Block / Reno Rumble
Waleed Aly – The Project (WINNER)

Silver Logies

Best Actress

Bonnie Sveen – Home And Away
Essie Davis – Miss Fisher’s Murder Mysteries
Jessica Marais – Love Child (WINNER)
Julia Morris – House Husbands
Marta Dusseldorp – A Place To Call Home

Best Actor
Craig McLachlan – The Doctor Blake Mysteries
Erik Thomson – 800 Words (WINNER)
Firass Durani – House Husbands
Josh Thomas – Please Like Me
Stephen Peacocke – Home And Away

Best Presenter

Amanda Keller – The Living Room
Carrie Bickmore – The Project
Lee Lin Chin – SBS World News / The Feed
Grant Denyer – Family Feud / The Great Australian Spelling Bee
Waleed Aly – The Project (WINNER)

Most Oustanding Miniseries Or Telemovie
Deadline Gallipoli
House Of Hancock
Peter Allen: Not The Boy Next Door
The Beautiful Lie
The Secret River (WINNER)

Most Outstanding Actor
Alex Dimitriades – The Principal (WINNER)
Hugh Dancy – Deadline Gallipoli
Malcolm Kennard – Catching Milat
Patrick Brammall – Glitch
Sam Neill – House Of Hancock

Most Outstanding Actress
Deborah Mailman – Redfern Now: Promise Me (WINNER)
Essie Davis –  Miss Fisher’s Murder Mysteries

Mandy McIlhenny – House Of Hancock
Pamela Rabe – Wentworth
Sarah Snook – The Beautiful Lie

Most Outstanding Drama Series
800 Words
A Place To Call Home
Glitch (WINNER)
Love Child
Wentworth

Most Outstanding Supporting Actor
Dan Wyllie – No Activity
David Berry – A Place To Call Home
Ryan Corr – Banished
Tim Minchin – No Activity / The Secret River (WINNER)

Most Outstanding Supporting Actress
Celia Ireland – Wentworth (WINNER)
Emily Barclay – Glitch
Harriet Dyer – Love Child
Jenni Baird – A Place To Call Home
Rarriwuy Hick – Redfern Now: Promise Me

Other Logies

Best New Talent
Adam Dovile – Better Homes And Gardens (WINNER)
Benson Jack Anthony – 800 Words
Dan Reilly – The Block
Joel Jackson – Deadline Gallipoli / Peter Allen: Not The Boy Next Door
Pia Miller – Home And Away

Best Drama Program
800 Words
A Place To Call Home
Home And Away (WINNER)
House Husbands
Love Child

Best Entertainment Program
Family Feud (WINNER)
Gruen
Have You Been Paying Attention?
The Voice
The X Factor

Best Lifestyle Program
Better Homes And Gardens
Gardening Australia

Getaway
Selling Houses
The Living Room (WINNER)

Best Sports Program
AFL 360
The Marngrook
The AFL Footy Show
The NRL Footy Show (WINNER)
Wide World Of Sports

Best Reality Program
I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here
MasterChef Australia
My Kitchen Rules
The Bachelorette
The Block (WINNER)

Most Outstanding News Coverage
ABC 7pm News – Iraq-Syria Coverage
Sky News Live – Liberal Leadership Crisis: Abbott v Turnbull
ABC 7pm News – Migrant Crisis – Special Report
Seven News – Paris Attack
Seven News – Parramatta Shooting (WINNER)

Most Outstanding Current Affairs Report
60 Minutes – Catching A Monster
Hitting Home
Four Corners – Making A Killing
The Killing Season (WINNER)
60 Minutes – The Siege Survivors

Most Outstanding Entertainment Program
Gruen (WINNER)
Have You Been Paying Attention?
The Voice
The Weekly With Charlie Pickering
The X Factor

Most Outstanding Sports Coverage
Channel 7 – Australian Open
Channel 7 – Emirates Melbourne Cup
Channel 10 – KFC T20 Big Bash League (WINNER)
Channel 9 – Telstra NRL Premiership Grand Final
Channel 9 – Holden State Of Origin 11

Best News Panel Or Current Affairs Program
60 Minutes
Q&A
Sunrise 
The Project (WINNER)
Today

Best Factual Program
Australian Story
Bondi Rescue
Bondi Vet
Gogglebox (WINNER)
Who Do You Think You Are?

Most Outstanding Children’s Program
Bottersnikes & Gumbles
Bushwhacked!
Little Lunch
Play Along With Sam
Ready For This (WINNER)

Most Outstanding Comedy
No Activity
Open Slather
Please Like Me
Shaun Micallef’s Mad As Hell (WINNER)
Utopia

Now, everyone, continue the grand post-Logies tradition of getting absolutely Stefanovic‘d.

ALL HAIL: Every Single Winner From The 2016 TV Week Logie Awards

Source: TV Week Logie Awards. 
Photo: Robert Cianflone / Getty.